Transit Satürn Oðlak Burcunda; Zaman Emek Sabýr Takdir I
  


Transit Satürn Oğlak Burcunda; Zaman Emek Sabır Takdir I

savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye;
zaman ki sana hasta olmuş, incelikli haytasın.
raksederken mahallenin maşallahı, eyvallahı
güzelleş be
kızım, şimdilik ölümüne kadar hayattasın, şimdilik ölümüne kadar hayattasın.”Ağır Roman

Transit Satürn Yay burcundaki serüveninin ardından, 20 Aralık 2017 tarihinde, yöneticisi olduğu, özelliklerini en rahat sergilediği, Oğlak’a geçti. 21 Mart 2020 tarihine kadar Oğlak burcu seyrinde, yeryüzüne göndermeye haiz olduğu konularda, global ve bireysel olarak etkin olacaktır.

(21 Mart 2020'de Kova'ya geçtikten sonra, Satürn 1 Temmuz 2020 tarihinde gerileyip Oğlak burcuna yeniden geçiş yapacak, retro dönemi 17 Aralık 2020'ye kadar devam edecek ve 2.5 yıllık yeni yolculuğuna Kova'da devam edecek.)


Satürn/Zuhal gezgininin (gezegen/yıldız) Dünya’yı ve içindeki bizleri ne yönde etkilediğini anlamak için Yay Burcundaki 2.5 yıllık serüvenine bir göz atmak lazım sanırım. Geçmişi olmayanın geleceği olamaz, bilgi büyüyen-gelişen, şahitlik ve istatistiklerle olgunlaşan bir kavramdır. Ne öngörülmüş, neler olmuş bir göz atalım.

Linkler:

Transit Satürn Yay Burcunda; Sınır Ötesi I

Transit Satürn/Yay Ev-Burç Geçişleri; Sınır Ötesi II

Satürn Akrep Geçişi (2012-2015) Mezarlardan Yükselen Bahar

Transit Satürn Yay burcundan geçerken ülkemizin 6.evini harekete geçirdi. 2014 sonu ile 2017 sonu arasında, şöyle bir düşünelim, inançlar, bilgiye dayalı mevki ve makamlara gelenler dünyasında, epey bir yaprak dökümüne şahit olduk, yenilmiş haklar, yüksek öğrenim ve sınav sistemine karışmış şaibeler ve tüm bunların ortaya çıkışı, ispatlanması, kimi için tasdikname oldu. Bu onlarca istatistikten sadece birisi idi. Abdesti şüpheli olanların dünyasından bir kesit idi. Ülkemizin 6.evinde seyretti, güvenlik, ordu, polis, işçiler, emekçiler, sağlık, tarım vs. alanında. Ne çok şey yaşadık bu konularda değil mi? Darbe girişimi dahi yaşadık, ne hazindir ki, Neptün bağlacı ile, kandırılmış Mehmetçikler, savunmasız sivil insanları vurdu. Önce bir şer yaşattı Satürn 6.evde ordu ile, polis ile, sonrasında elmanın içindeki çürük kurtlar bir bir ortaya çıktı, şefkat tokadından sonra yediğimiz zecr tokadı idi.

 

Yay Satürn ile, Yay’ın ve 9.konağın temsili olduğu alanda yani yüksek öğrenim alanında, yaşı 33-52 arasında olanlar Hayat Diplomasını aldı, bilgilerini tarttı, yaşam felsefesini ölçtü biçti, inanç dünyasına büyüteç ile baktı, eksiğini gediğini gördü, mezun oldu. Kimimiz düşük notla, kimimiz ortalama, kimimiz yüksek notla, olduğu kadarıyla sonuçta bu hayat okulunda görmesi, bilmesi, anlaması gereken her şey tamamlandı. Bundan sonrasındaki yolculukları, yaşadıklarından tecrübe ettikleri, akıl defterine aldıkları notlar ve kalpleri ile yoğrulup, Oğlak/Satürn 10.ev konağında görünür olacak, yaşlı, bilge, olgun, kâmil, tecrübeli, oturaklı, sağlam ve disiplinli, niçin yaşadıklarının farkında, görevlerinin bilincinde olacak çoğu, o çoğunluğun arasındayızdır umarım. Bunu da bize yine Satürn’ün üzerinde görevli olduğu zaman gösterecek. Nerede 10.ev konularında, yaptığımız işlerde, topluma görünen yüzümüzde, toplumca bilinen yönlerimizce. Erişebileceğimiz bize biçilen en yüksek nokta neresi ise işte o zirvede anlayacağız. Tepetaklak düşebiliriz de, işte bu idi benim görevim, bunun için dayandım, sabrettim, görevim bu idi, erişmem gereken yer bu idi, şimdi layık kalmalıyım diyebiliriz de. Bilinç ise sonsuz, mutlaka yaşayacağı nice deneyimler, öğreneceği, süzgeçten geçireceği nice bilgiler olmaya devam edecektir. Bundan sonrasındaki deneyimleri tamamen kendi yönelimleri, seçimleri üzerine olacaktır. Ekme/Biçme vardır hani Satürn’e atfedilen, 33-52 arasında dünya yaşına sahip olanlar için bundan sonrası biçme vakti. 10.ev nedir? Neleri kapsar ikinci bölümde daha detaylı anlatacağım, pekişecektir ne demek istediğim.

 

 

Satürn görevin, ciddiyetin, sorumluluğun, zamanın ve emeğin, o enerjiyi layıkıyla kullanmanın, liyakatin, olgunluğun, aklın büyümesinin, kural ve sınırların, hedeflerin, azmin ve sabrın, disiplinin, somut gerçeklerin, aşılması zorunlu olan, test edileceğimiz engellerin, samimi olmadığımız alanlarda, imtihan adı altında elekten geçmelerimizin, dayanıklı olduğumuz alanlarda mükafat dönüşümlerini, hak edenin ne ise hak ettiği, hakkını almanın, adil olmanın, isteklerimizin gerçekleşme yolunda ne kadar emek verdiğimizin, eksik kalan yerleri tamamlamanın, ya vazgeçiş ile uzun sürecek ağır bir depresyona düşmenin, ya da şikayet etmeden, büyük bir olgunluk, azim ve adil bir şekilde, hakkaniyet ve liyakatle isteklerimiz için vereceğimiz çabaların gezegenidir.

 

Satürn diz kapaklarını, kemikleri, cildi, iskelet sistemini yönetir. Düşmek fiili vardır, dizlerinin üstüne çökmek fiili vardır, bir düşün bakalım, Emek vermeden, emeklemeden yürümeyi bırak, koşmak isteyenler vardır, önlerine çıkan ilk engelde düşen, düştüğü yerden yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalıştığı için, kalkamayan,  dizleri parçalananlar vardır, iskelet sistemi yani insan bedenini dik tutan, o kemik bütünü, omurgalar, eklemler vardır, içi kof olup, dıştan kibrin zırhını geçirmiş, mevki makam ile dıştan kendine yalancı bir kudret örmüşler vardır, devran dönüp günü gelince, içinin kofluğu ile baş başa kalıp yıkılan, düşenler vardır. Zannediyor musun ki, bu dünyada adalet yok, liyakat yok, hakkaniyet yok, zaman sadece biraz zaman var, herkes mutlaka içi boş olan kof yanları ve emek vermeden yürüdüğü, ezip geçtiği, üzerinde tepindiği her şeyin hesabını bu dünyada da verir. Satürn ya da Zuhal işte buna benzer olgularla test eder insanı, kurumları, yönetimleri, liderler dünyasını. Abdestinden şüphesi olmayanın, namazından şüphesi olmaz!

 

İçi dolu dolu emek verdiğin, zamanını verdiğin, geride zerre-i miskal şüphe ve şaibe olmadan, yeryüzünde uğraştığın, didindiğin, bir yere geldiğin her ne ise, Satürn tesiri seni etkilemeyecektir. Haritanın bütününe bakıldığında, transit süresinde aldığın sert bir etki dahi olsa, seni ya teğet geçecek ya da zorluktaki kolaylık seni hemen bulacaktır. Liyakat demiştik, mükafat demiştik, emeğin ödüllendirilmesi, hak edilişin yerini bulması, adil olanın takdiri demiştik.

 

Yine de hepimizin eksik olduğu, yarım akıllı olduğu, saf olduğu alanlar var, gerçekler acıdır, hayatlarımıza, içinde olduğumuz yaşam şartlarımıza göre Satürn, toz pembe olduğumuz alanlar, rehavete kapıldığımız alanlar, gerçeğe kör baktığımız alanlar var ise bizlere çeşitli sınavlar ile, gerçeğin gözlüğünü taktıracaktır. Miyop-Hipermetrop, astigmat, eksik, kusurlu, yamuk, uzaktan, aşırı yakından vs. kör baktığımız her ne ise.

 

Satürn Oğlak seyri, daha somut, daha madde formunda, daha dünyevi, daha gerçek çalışacaktır. Ne Neptün gibi, değmeyecekler için kurban, ne Pluto gibi sinsi sinsi mezar kazıcılık, kendine düşmanlık, ne Jüpiter gibi aşırı iyimserlik.

 

Satürn, yalnızlığın, düzenin, sağlıklı bağların ve sağlıklı tam manasında olan her şeyin gezegenidir hem hedefler hem de dış yaşam formunda düzenleme ihtiyacı olan yerleri gözler önüne serer. Bireysel ev geçişlerine göre, 12.1.3.6.11.ev geçişlerinde çevrenizdeki insan sayısı azalmaya başlar, samimi olmayanlar çıkar, enerjinizi emerken fak etmediğiniz, tükendiğinizde aklınıza gelenlerden eser kalmaz, bunlar elbette hayat dersleri ile hayatınızdan çıkmaya başlar, ya zorda kalırsınız yanınızda kimse kalmamıştır, ya birine bi işiniz düşmüştür, siz onun işini defalarca yapmanıza rağmen, ortadan kaybolmuştur, ya hastalanmışsınızdır çalışamaz durumdasınızdır mağdur olmuşsunuzdur, ya bir evlilikle ilgili sorun ya da iş kaybı ile ilgili bir sorun oluşmuştur, iyi gününüzde yanınızda olan, canım, hayatım diyenler ortadan yok olmuştur. Satürn’ün aklı başa getirme, gerçeği gördürme, düzen ve temizlik alanında, sağlıklı yapılar, bağlar oluşturma çalışmaları işte böyle işlemektedir. Yukarıdaki ev geçişlerini hatırla, Güneş’in ve Ay’ın ile kavuşumunu hatırla bu dediklerimi çok net anlayacak elinde altın değerinde bir istatistik olacaktır. Bu işler organize işler, işte böyle fişler : )

Sanıyor musun ki; yaşadığın her şey bir suçunun neticesi, bir günahının bedeli, bazen İsmail yapar Hakk, boynun bıçak altında; TESLİMİYET, bazen Eyyup yapar Hakk, tüm vücudun cerahat içinde; SABIR, bazen Aziz Mahmud Hüdai yapar Hakk, sokak sokak ciğer sattırır, ilmin, şanın, makamın, yüceliğin yerin dibinde, bazen Yusuf yapar Hakk, bir iftira ile yılların geçer zindanda.

 

İşte Hakk, bu gökyüzünün görevlilerince seni böyle eğitir, yakar, pişirir, irşad eder. Kalbi ile bırakır derdi verdiğini, bu dünyada aklı ile geçer insan girdiği sınavları, kalbi ile geçer insan ötelerdeki yerini belirleyen sınavları.

 

Zuhal ya da Satürn, diğer adıyla felek, dehr, zaman, kader çarkı, elek, orak, ekme-biçme, doğum anınla etkileşime girince, elinle işleyeceğin, beyninle düşünüp eyleme dökeceğin üzerinde şöyle bir sarsar seni, varsa eksiğin, varsa çatırdayan bir yapın, varsa adil olmayan bir kazancın, dolaşır elin ayağına, yapmam dediğini yaptırır, olmaz dediğini oldurur, gözünün önüne getirir en katı gerçekle yüzleşirsin. Yoksa eksik, her şeyi adil yapmışsan, hak etmediğine tenezzül etmemiş, hak ettiğine dahi minnet eylememişsen, emek zayi olmaz, sen istemesen de, yok desen de, ödülün geliverir ta kapına...

Hiçbir emek zayi olmaz. Hele ki sabr ile örülmüş, kanaat ile süslenmiş, tek başınalıkla sağa sola oynamadan bir yerin, disiplin ve sorumluluk içinde, kendine saygı ile, Hakk’ın izinden ayrılmadan yürünmüş ise..

 

Her sınavın bir sonu, sonucu vardır, Satürn Oğlak’a geçti diye pek çok metin okuyacaksınızdır, unutmayın, bu tesirler herkesi aynı şekilde etkilemez, Genel olarak evet değindiğim meselelerde hayatımızda gündemler olabilir, ama kişinin aştığı dağ, kalbini getirdiği nokta, iç alemiyle dış aleme baktığı bakış, nasıl gördüğü, hikmet ve ibret farkındalığına erişmişliğine göre değişir. Sana çok serttir aynı imtihan ama benim için bal kaymaktır.

 

Satürn’ün Oğlak geçişinde etkileşimde olacağı alanlara hem iç hem dış bir parça değindik. Bu ilk bölüm, yolumun yolcuları olanlar için hazırlanmıştır, onlar bilir kendini. İkinci bölümde ise, Transit Satürn Oğlak geçişinde, bireysel yaşam evlerinden geçiş etkileri ve Global düzeyde ne gibi potansiyeller ortaya çıkabilir, bir öngörü, hava durumu raporu olacaktır.


İkinci Bölümde (artık ne vakit hazır olursa) görüşmek dileğiyle: ) Elif her dem relaks ya hû, hiç acelesi yok.. keyf-i aşk..

 

Sevgimle kalın e’mi

Elif Hece Öztürk

8 Ocak 2018- Ankara

 astrolojistik@gmail.com
(4) YORUMLAR ( Yorum Ekle )

Gönderen: ahiretliðn
satürn - Ah ablam benim,CANIMSIN...ablacın geçti düşe kalka,dizleri kanaya kanaya,tırnakları çekile çekile,tuz basa basa, ama bilmem ortalama notum ne?inşallah vardır sabrımın bir küçük hediyesi,şunu diyorum ki çok şükür herşeye çok şükür...
yaşadıklarıma vesile olup dik durmama sebep olanlara teşekkürler diyorum ablam...
herzaman dualarımdasın ben de dualarında olayın emi...
9 Ocak 2018, Salı, 13:43Gönderen: selin
Böyle Zühal geçişine can kurban.. - ALLAH (C.C) razı olsun hepinizden.. sabırla bekliyoruz diğer kelamlarınızı:) ALLAH'ım ilmimizi artır..Amin Ecmain..
9 Ocak 2018, Salı, 07:10Gönderen: Nalan
Diz kapaklar sorun😊 - Sanıyor musun ki; yaşadığın her şey bir suçunun neticesi, bir günahının bedeli, bazen İsmail yapar Hakk, boynun bıçak altında; TESLİMİYET, bazen Eyyup yapar Hakk, tüm vücudun cerahat içinde; SABIR, bazen Aziz Mahmud Hüdai yapar Hakk, sokak sokak ciğer sattırır, ilmin, şanın, makamın, yüceliğin yerin dibinde, bazen Yusuf yapar Hakk, bir iftira ile yılların geçer zindanda.Cokkk duygulandımmm.Ellerine emeğine yüreğine sağlık gurban.De hele bu seve seve paylasilmazmi.Sevgimle😘
8 Ocak 2018, Pazartesi, 17:52Gönderen: canan zencir
ah Satürn - Eline yüreğine sağlık tabiki yine harika yorum .
8 Ocak 2018, Pazartesi, 17:49