23 Temmuz 2017 Aslan Burcu Yeni Ay Etkileri: Hayat Bir Okul mu? Oyun mu?
  


23 Temmuz 2017 Aslan Burcu Yeni Ay Etkileri: Hayat Bir Okul mu? Oyun mu?

"Başka bir oyunun parçasıyım şimdi. Seninleyken oynadığımız oyun gerçek bir hayat yaşıyormuşum hissi vermişti ilk kez. Fakat ne yazık bütün mükemmel oyuncular gibi rolünü kötü oynayıp gittin. Falso vermedin hiç, o kadar kötü oynadın ki bunun oyun olamayacak kadar gerçek olduğunu zannetmiştim. Müthiş bir ustalık bu, oyun oynamak ama bunu kötü yapmakta ustalaşmak ve karşıdakine neredeyse oynamıyormuş gibi hissettirmek. Kısacık zamanda kendimi kaptırdığım oyun büyük bir hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Şimdi başka bir oyunun parçasıyım, senden çaldığım rolü tek başıma oynamaya devam ediyorum ama bu artık başka bir oyun. Varmışsın gibi yapıyorum, ama senin kadar kötü oynamayı beceremediğimden gerçek gibi gelmiyor bana bir türlü. Musallat olacağın diğer hayatları da kötü oyunlar oynanan sahnelere çevirebilecek misin bilmem. Ama kabiliyetli olduğunu biliyorum, bir de benim gibi saf bir rol arkadaşı bulursan çok daha büyük trajedilere vesile olacağından hiç kuşkum yok.. Başarılar diliyorum..."  Aliy’m Lidar – Oyun II

 

23 Temmuz 2017 Tarihinde TSİ. 12.45’de jeolojik-jeopolitik dünyayı ve içindekileri etkisi altına alacak Kova/Aslan aksında gerçekleşecek Tutulumların öncüsü, Merih/Mars kavuşumu, Aslan Burcu 0°’de bir Yeni Ay cereyan edecektir.  Bu Yeni Ay’ın tetiklemesiyle, düşünce dünyamızda gerek çevresel faktörlerin tesirleri gerek kendi içimizdeki düşünce dinamiklerinin harekete geçmesiyle, cesaret ve korkaklık, komedi ve dram, savaş ve barış, öfke ve aşk gibi dünyevi oyunlarla ilgili kendimizi bir görme, gözlem yapma şansını bulacağızdır sanırım. Hayat bir oyundan ibaret ama hayatlarımız oyuncak değil, oyunlarla öğreniyoruz hayatı, evcilik oyunu ile evlilik, aile, sorumluluk duygusunu, mesleklerimiz, yeteneklerimizle, başarı, istikrar, sabır, maddi ve manevi doyumları öğreniyoruz, ilişkilerimizle, karakterimizin artı ve eksilerini, sahip çıkmayı, dostluğu, bir olmayı, huzur ve güveni öğreniyoruz. Başarısızlıklarımız, kayıplarımız, yaşadığımız acı olaylar, yoksunluklarımız, hayal kırıklığımız gibi oyunlarla da yeniden ayağa kalkmayı, mücadeleye devam etmeyi, yenilenmeyi öğreniyoruz. Yani hayat hem oyun hem de bir okul.

“Bu dünya hayatı sadece bir eğlenceden, bir oyundan ibarettir. Ahiret yurduna (oradaki hayata) gelince, işte asıl yaşama odur. Keşke bilmiş olsalardı!” Ankebut-64

“Bir de şunu iyi bilin ki gökleri ve yeri, bu ikisi arasında var olan her şeyi amaçsız, anlamsız bir oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık.” Enbiya-16

Zahirinde Oyun ise Batınında Okul. İki ayet birbirinden farklı ama birbirini tamamlayan ayettir. Hayat oyun, oyalanma yeri, ama ne biz oyuncaklarız ne de başıboşuz, diğer tarafıyla bu hayat Okuldur ve derslerimiz vardır, Eğlenerek, oyalanarak geçerken zaman tüm bunların içinde birer ders vardır.

Aslan Burcu denince, oyun, abartı ki buna dramatize gücü diyoruz, çocuklar, eğitim, yetenekler, hobiler, ortaya çıkmış sahneye sunulmuş son halini almış ürünler, riskli olan konular, cesaret isteyen davranışlar, cömert ve sıcak bir kalp, biraz şişkin ego ki Aslan’daki sağlıklı egodur emin olabilirsiniz, altı dolu olmadan Aslan’ın ucundan bucağından etki almış olan kişi konuşmaz, yönetme gücümüzü, organizasyon dediğimiz insanları bir arada toplama, ağırlama, hayatın stresinden uzaklaştıracak minik anlar oluşturmayı, eğlence, motivasyon ve moral bulduğumuz kaynakları, kendimizi dinlendirdiğimiz alanları, sağlık açısından kalbimizi, sırt ağrılarını, mecazi anlamda, kalbimizin aldıklarını, alamadıklarını, verdiğimiz, somut olarak gösterdiğimiz sevgi gücünü, gönül oyunlarını, flört denilen tanışma durumlarını, ilk yaklaşımları, ilk izlenimde önem verdiğimiz olmazsa olmazlarımızı, kalpten süzülmüş en saf haliyle arıtılmış samimi duygularımızı Aslan burcunun gökte yer bulmuş konağından dışarı sızan etkileriyle yansıtıyor, anlıyor, gösteriyoruz.

 

Aslan burcunun durağı, ben olgusuna kavuşmuş (KOÇ), kimliğinin farkına varmış, bu kimlikle kendinin değerini ve değersiz olduğu şeyleri anlamış (BOĞA), düşünce yapısını çözmüş, eyleme geçmiş, bilgi edinmeye başlamış, tecrübenin ilk çıraklık evresine girmiş (İKİZLER), bu alt yapının ardından, bir yuva kurmuş, ait olma ve sahip çıkma adına bir aile kurmuş, kendini emniyete almış, güven duyacağı bir alan oluşturmuş (YENGEÇ) insanın ilk mola aldığı yerdir. Yeni Ay evresinde tüm bu birikimlerin ulaştığı noktada bir mola almak, kalbi ve bedeni dinlendirmek, sosyal hayatın negatif tesirlerinden uzaklaşıp, bize iyi gelecek insan ya da uğraşlarla baş başa kalmak gelecek adına yürüyeceğimiz yol üzerinde bize yakıt sağlayacaktır.

 

Evvela, gideceği yolu bilen, yolda olan, gerekli tedbirleri alandan ziyade ne gideceği yolu bilen ne de benzini var mı yok mu diye kontrol etmeyenler içindir bu ilim. Yeniay Mars gibi eskilerin  nahıs i sagir dedikleri küçük kötücül, küçük uğursuz, şer yıldızı/gezegeni ile kavuşumda ise yola girmiş, benzini olan için endişe edecek daha az şey vardır, o her şeyin tedbirini almış ise yolda karşılaşacağı herhangi bir sıkıntı esnasında dünyasını başına yıkacak değildir, düzensiz, tedbirsiz, rastgele, düşüncesizce yaşayan içinse Merih etkisi elbette sarsacaktır, şerler hayra açılan kapılardır, tevekkeli bir musibet bin nasihatten evladır diye boşa dememişler sanırım. Bu satırları yazan da merak etmeyin bile bile göre göre az musibete yeldirmedi kendini, eskisi kadar değil elbet artık o bir terzi, fazla söktürmüyor bağrını, yüreciğini,  e illa bir tecrübe edecek, yaşayarak öğrenme ve hizaya gelme taraftarıyım. Ateş yakar deme, al elimi ateşe sok, gör! de, bak yakıyormuş ateş!

 

Harala gürele yaşamların içindeyiz çoğumuz, kalbimize aldığımız nice yük var, bu yüzden aslan kalbi yönetiyor ya, bu yüzden aslan, yükselen ve ay da dahil kalple ilgili sorunlara açık oluyor ya, Yeni Ay evresinde hayatıma, hayatımıza gereksiz yük aldığımız şeylerin listesini oluşturabiliriz, başka zaman bunu yapmak aklımıza gelmeyebilir, gelse de gereken gücü kendimizde bulamayabiliriz, bahanesi ise bu yıldız ilmi, kalbinizin gereksiz yüklerinden kurtulmak adına adım atabilirsiniz pekâlâ. Bu yük bazen bir ilişki, bazen çabalayıp çabalayıp yetersiz olduğumuzu bir türlü kabul etmediğimiz bir uğraşı, hayatınızı ipotek altına almış gibi hareketlerinizi kısıtlayan bir düşünce kalıbı da olabilir bu yük.

 

Yeni Ay enerjisi, adına müsemma yepyeni oluşumları, düşünceleri, eylemleri hayatımıza empoze eder, yeninin oluşması için eskinin gitmesi gerekir, içiçe geçmiş eski ve yeni kavramları arasında nasıl bir rota izlemeli ki, yeniyi selamlamalı, bunu da her insan, kültürü, geleneği, çevresel koşulları, karakter yapısıyla kendisi çözmelidir. Biri için çizilen rota diğeri için yürünemeyecek kadar çetindir, imkansızdır varacağı hedefe ulaşması, bundan mütevellit yıldız ilminin etkilerini okurken, yetiştirilme tarzınız, ait olduğunuz çevre koşulları, içinde bulunduğunuz yaşam standartı, karakteriniz de önemlidir. Camii’den çıkıp, kiliseye uğranmaz, kimi camiiye kimi kiliseye.

 

Şimdi Gökyüzü enstrümanlarına bakalım, güfte tamam da ya beste? Teknik açıdan ele alıp, pratiğine yönelik notaları tanıyalım. Hı bu arada iyiyiz tabii ki Deniz Seki: ) Venüs’ü Aslan’da. Mars Yengeç.

 

Güneş, Ay ve Mars Aslan burcunda Yeni Ay enerjisini oluşturmuşlar, bir havai fişek partisi var gökyüzünde, Ateş burcunda iki ateş elemanı ve ateşten yansıyan ışığı yeryüzüne ileten, iletken Ay. Güneş dış dünyan, Ay iç dünyan, Mars hayatta kalmak, ayakta durmak için gereken kuvveleri bizlere ulaştıran görevli, üçünün birleşimi, oluşan Yeni Ay ile, sonrasında gelecek tutulumların da ivme kazandırmasıyla hayatımızda 2 yıl 5 ay ay kadar devam edecek, dünya yapısı ve insan yaşamında etkin olacak bir mücadele döneminin habercisi niteliğinde. 21 Ağustos’ta gerçekleşecek Tam Güneş tutulmasına eşlik edecek Retro Merkür/Utarid bu başlangıçların ne yönde olacağının sözcü habercisi olacaktır. Her insanın yaşamında bir huzursuz olduğu konu vardır, kiminin istemediği bir birliktelik, evlilik, içinde yaşamak istemediği bir şehir, kiminin zora girmiş ekmeği, kiminin hayatına kâbus gibi çökmüş insanlar ve onların getirileri olan esaretleri, hayal kırıklıkları vs. Bu etkin dönem içinde bu tür olaylarla ilgili mücadele içinde, trajediye de dökebiliriz işi, komediye de tabii ki komediden tarafım her zaman oluğu gibi, ablan geyik biliyorsun değil mi bebeğim: ) aşılmaz o karlı dağlar mizah olmasa! Neyle ısıtacağız içimizi. Harlayalım yaşam ateşini!

 

28 derecede Koç’ta son demlerini yaşayan Uranüs, Yeni Ay ile zorlu bir açıda, Mars/Uranüs açıları, şiddetli patlamaları, isyanları, daha çok küresel bazda, aniden ortaya çıkan krizleri, hiç beklenmedik anda gelişen, akla daha önce gelmeyen, öngörülmeyen olayların ve kaos ortamlarının müsebbibidir, bireysel olarak kaza risklerine, öfke patlamalarına, düşüncesizce ağızdan çıkan sözlere, yapılan eylemlere işaret eder, şimdi bu dönem içinde yaşaması gereken var ise bunu yaşayacaktır, tedbire ve akıla küpe yapanlar var ise, sakin olun, ağzınızdan çıkan anlık sözlere, eylemlere dikkat edin, bin düşünün bir söyleyin, bin kurgulayın bir adım atın, her huzursuzluğun kaynağı bir önceki adım, davranış değil midir ki, anlık bir anda kontrol edemeyip kendimizi nice zora sokmalarımız, hem kendimizi hem diğerlerini yakmamız. Bu satırları hep hatırlayın e mi, hatırlatacaktır zaten!

 

Bu olumsuz enerjiden kurtuluş adına, Aslan alanı kendimizi dinlendirdiğimiz uğraşılar, hobiler, eğlence, dinlence, bir araya gelmek ise, yeni bir hobi edinin, şu kontrolsüz, şiddetli enerjiyi önlemek için, hayatın eğlenceli, dinlendirici, rahatlatıcı aktivitelerine yer verin hayatınızda. Bunun için bu çözüm için emin olun isteyin siz yeter ki, pek çok imkân var, illa pahalı bir hobiye gerek yok, illa döküp saçacağınız bir eğlence mekanına gerek yok, evinizde, yaşadığınız alanda, imkanlarınız nispetince, kalbinize iyi gelecek olan/olanlarla keyifli anlar yaşayabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz. Yeter ki kırıp dökmeyin, hayatınızı huzursuzluğun ellerine bile isteye teslim etmeyin. Dilinizi de tutun, elinizi de tutun, düşüncelerinizin fren sistemini de ayağınızda tutun. Ne yapayım dedim oldu, kırdım oldu, vurdum öldü, kaderdi değil olay, Yaradan’a hakaret bu ya, insanın kendi nefsiyle kendi egosuyla yaptığı şeyi Kader diye addetmesi, yıldız etkisinden diye addetmesi, Yaradan’a hakaret. E yeter artık!

 

Bakalım şimdi Balık’ta son demlerini yaşayan balık etkili olan kim varsa ayırmaksızın manen ve fiziken kırıp döken, hastalıkları ortaya çıkaran, tedavi yoluna baş koyduran hem kalbi cerrah hem bedenen cerrahilik işleriyle bizleri epeyce meşgul eden Şiron’a.  Yeni ay ile olumlu bağlantı kuran Şiron, yara aldığınız yerden, yaranıza sevgiyle dokunan ellerin varlığına işaret etmekte. Yara oradadır, hala iyileştiği söylenemez, izi zaman zaman bir yerlere değip kanıyor, ama yaranın varlığını unutturacak, zamanla yaranın acısından eser kalmayacak, yarayı yâre yani sevgiliye dönüştürecek kişiler, imkanlar önümüze çıkabilir sanırım. Aslan konularının ne olduğunu yukarıda bolca zikrettim, ne türden ise artık yaralarınız, yaranıza şifa olacak, sizi dinlendirecek, motive edecek, yeniden ayağa kalkmanızı sağlayacak, güçlendirecek vesilelere hazırlıklı olun. Kıymet bilin, edeple durun. Doktoru çıldırtan hastalar da var nitekim.

 

Yay Satürn/Zuhal ile İkizler Venüs/Zühre arasında karşıt bir görünüm mevcut, Venüs hoppala yönlerimiz ise, Satürn bu hoppalıktan hoşlanmayan ciddi ebeveyndir. İkizler ’de geziniyor ise Venüs, gönül ilişkileri, kardeş ve yakınlarla olan sevgi bağı (3.Ev temaları), ilişkilerdeki tutumlarımız daha çok önem arz edecektir, her türden ilişkilere özen gösterin, ciddiyet gösterin, Mars en yüksek seviyede yeryüzünü alevlendirmiş durumda, biraz serinlik katın ilişkilerinize, biraz mola alın, verin, Venüs Yengeç burcuna geçtiğinde rahatlayacağızdır ama şu süreci yakıp yıkmadan atlatalım.

Diğer bir etki alanıyla, hem Yeni Ay enerjisini, hem de Satürn/Venüs karşıtlığını olumlu bir düşünce sistemiyle, kırılmış isek kırgınlıklarımızın tamiri, yarım bıraktığımız ya da adım atamadığımız işler için harekete geçme, sistemli, kontrollü ve ciddi bir şekilde ele alalım, başlayalım, hakkınız olan şeyler var ise, sürekli bir gecikme, oyalama taktiği oluyor ise, ama hakkınız ise gerçekten, bakmayın siz insanız biz hakkımız olmayana da hakkımız gibi göz dikeriz, hakkınızı almak adına ciddi, kontrollü ve bilgili bir şekilde harekete geçebiliriz. Bir türlü kapanmayan, kapatılamayan sayfalar var ise hayatımızda, yine ciddi bir şekilde, kendinizden emin ve bu son diyerek sayfayı kapatmak için de enerjimizi kullanabiliriz. Hep başımıza iş açmak adına şu enerjileri kullanacak değiliz ya, e biraz da yapıcı yönde, kurtuluşa yönelik şekilde kullanalım. Bak ne güzel bahaneler bunlar. Farkında olan ve adım atmayı başarabilen için, iradesinde kaviy olan için…

 

Marsiyen Yeni Ay, ortada dolaşan bir enerjidir, bu enerjiyi hangi yönde kullanacağın senin seçimindir, yakmak, yıkmak için de kullanabilirsin, yapıcı olmak, tamir etmek, yeni güzel tohumları büyütmek için tarlanı sürmek için de, bir şekilde boşalması gereken bir enerji var ortada, tercihin, tercihim tabii ki, yapmak, inşaa etmek, tarlamı yeniden sürmek, zararlılardan temizlemek adına kullanacağım, kullanacağız değil mi? Karakter kaderi doğurur, karakter şekil aldıkça, oturdukça, zararlı zararsız eledikçe, sonuç denilen kaderde güzel olur. Bazen bunu atlıyoruz, örneğin eşimizle tartışıyoruz, tartışmayı sürdürüyoruz, kırıp döküyoruz, hırçın bir karakterimiz var, keskin sirke olup küpümüze zarar veriyoruz, büyüyen alevlenen tartışma ayrılıkla neticeleniyor, sonra pişman oluyoruz, oradan oraya savruluyoruz. Yine bir anda çocuğumuza sinirleniyor, kıyaslamalar yapıyor, çocuğun iç dünyasını bozacak ne varsa üzerine boca ediyoruz, çocuk için tamiri güç geleceğe taşıyacağı travmaların başlangıcı bizzat biz oluyoruz, çocuk başka bir şeye bağımlılık geliştiriyor, isyankar oluyor, dikkat çekmek adına ve içindeki kırgınlığı ifade etmek adına bizleri zora sokacak türlü türlü işler açıyor başımıza, yine bir imkan bir lütuf gelmiş kapımıza, hakktan olduğu besbelli, o lütfa gereken özeni göstermiyor, hor kullanıyor, edep çizgisini aşıyor, hakkın layık görüp mucize gibi hediyesi olan şey bir anda geldiği gibi gidiyor. Kısaca Karakter, davranışlar sonuçlara etki ediyor adına kader deniliyor. Kulun kendi eliyle kendi alnına yazdığı yazgısı oluyor. Bilmem anlatabiliyor muyum? Şu yıldızlarla yolumuzu hem iç hem de dış yolumuzu doğrultalım, zengin eş bulcan mı? İşinde yükselcen mi den daha önceliklidir karakter yapın, kendini bilmen, zira kendini bilirsen, tanırsan, düzeltirsin, hizaya girersen, istikametini doğrultursan, zaten onların hepsi olur. Karakterinle su testisi olup su yolunda kırılmak mı? Karakterinle su olup huzurla, bereketle, saygınlıkla akmak mı?

 

Merih/Mars’ı Aslan’da doğan isimler: Michael Jordan, George Clooney, Robert Redford, Frank Sinatra, James Franco, Quentin Tarantino,  Donald Trump, Bill O'Reilly, Leonard Cohen , Seal,  Conan O'Brien, , Beyonce Knowles, James Dean, Salma Hayek, Brigitte Bardot, Amy Winehouse, Serena Williams, Hillary Clinton, Cher, Sophia Loren

 

Bu isimlerin hepsinin mücadele gücü, cesareti, yetenekleri, trajedi/komedi arasında gidip gelen yaşamları, drama güçleri, gösterişli olmaları, ilginç ve korkusuz, toplum normlarının dışında özel yaşamları, cesur demeçleri vb. gibi konularda ortak yönleri mevcuttur. Mars Aslan Burcunda bu isimlerin hayatında olduğu gibi tezahür ediyor. Sanatçı, politikacı, TV. Yorumcusu, aktris vs. mesleki olarak ele almayın, eylemlerini, tavırlarını, duruşlarını, duygu ve düşünceleriyle nasıl bir karakter sergilediklerine bakın. Mars Aslan’da ben Cohen’im, Clinton’ım, olacağım vs. diye değil e mi, istatistik adınadır bu veriler. James Dean Mars Aslan’da geriye doğru hareket ederken doğmuş, 24 yaşında hayata veda etmiş, yaşam tarzı, o kendisine atfedilen, “ Hızlı yaşa, Genç Öl, cesedin yakışıklı olsun” ve hayat sonu, Retro  Mars Aslan dinamiklerinin nasıl çalışacağının sağlam bir istatistiği. Mars bu çalışır, insanın iradesi ve aklımızın ermediği külli kader, elbet daha üstündür etkilerinden, her Aslan Retro Mars kişisi aynı kaderi paylaşmaz elbet. Bu ilim düşünce dinamikleri üzerine çalışır, araştırır. Kader ve kaza inancının, kaza olan bölümü üzerinde etkin olabilir. O Mars aslan enerjisi olumlu yönde yönlendirilir ve eğitilebilir.  Bu ilim kitaplardan değil, somut olarak bizzat kendi gözlemlerinle öğrenilir, ha öğrenmek de demeyelim, sonu yok zira, az buçuk biraz bilgi sahibi olunabilir.

 

 

Velhasıl-ı kelam: Sözün özü, Başta belirttiğim üzere, jeolojik dünya yapısı ve insanlığı etkisi altına alacak Kova/Aslan Tutulumlarının öncüsü olan, güçlü bir Yeni Ay’a merhaba diyoruz. Felaket tellallığı yapmayacağım, onlar eskide kaldı, her gördüğünü ayna gibi söylemek de geride kaldı, bizim işimiz insan, insan kendine çeki düzen verirse, toplumda bir düzen hâkim olur, topluma hâkim olmuş ise huzur ve düzen, dünyaya da hâkim olur. Dünya hayatında ne kötüler eksik olacak, ne savaşlar, ne oyunlar, ne akıl almaz mahlukatlara ait davranışlar, toplumun dörtte üçü insan kalmayı başarmış ise, o diğer küçük dilim sinecektir, eriyecektir, derdimiz günümüz önce kendimizi hizaya sokmak, tarafımızı seçmek, seçtiğimiz tarafın safında en önde olup, etten, yürekten, bilekten bir duvar örüp, o küçük dilimin zararlarını minimuma çekmek. İşte yıldız ilmi gibi, bu adanmışlığa bahane olmuş bir ilimle toplum için, insan kalabilmek için, insan kalanların sayısını artırmak için, karınca olup ateşe su taşıyacağız, taşıyoruz da. 

Özetçe mantar gibi patlayan astrologlardan değilim, günlük, aylık, yıllık burç yorumcusu değilim, bu mekân dışında bu ilime ait hiç bir yerde paylaşım yapmam, ortamlarda senin burcun ne diye sormam, biliyorsam burcunu sen şusun sen busun demem, ağzımı açmam, özel hayatıma, günlük hayatıma bu ilmi sokmam, pr. çalışması, reklam şu bu sevmem bunlar bana terstir, sosyal medyada etrafımda kalabalık olsun istemem, bu ilmi, pazardaki herhangi bir ürün gibi arz etmem, lanse etmem, çöplük pazarına sunmam, bu ilmi ehil olmayan ve ehli olmayana vermem, 27.ci yılımı doldurdum, bu birikimi de çöp edemem. Vakti vardır, vakti gelince sahneyi temizler, siler süpürür öyle çıkarız, çıkınca da son nefese dek inmek nedir bilmem! İşte Aslan Yeniay’ı bu şekilde düşüncelerle çalışıyor, her insanın kabına ve kalıbına doldurduğu ne ise o yöndeki egosuna çalışıyor, buradaki nüans ise, temel sağlam mı? Bu egonun haklı bir alt zemini var mı? sağlıklı mı ego yoksa koca bir balon mu her an patlamaya namzet! Mütevazılığın dozunda, kendini ve işini ezdirmeden, Yeteneklerinin farkında, Potansiyelleri için mücadeleye hazır, sağlıklı ego tarafını seçiyorum-z. İlber Ortaylı’nın askerleriyiz: ) Hadi bana eyvallah.

 

Sevgimle Kalın e’mi

Elif Hece Öztürk

19 Temmuz 2017- Ankara’dan şimdilik

 astrolojistik@gmail.com

 

her şahsı harîm-i hakk’a mahrem mi sanırsın?
her tâc giyen çulsuzu edhem mi sanırsın?

dehri arasan binde bir âdem bulamazsın,
âdem görünen harları âdem mi sanırsın?

çok mukbili gördüm ki güler, içi kan ağlar,
handân görünen herkesi hurrem mi sanırsın?

bil illeti, kıl sonra müdâvâta tasaddî,
her merhemi her yâreye merhem mi sanırsın?

kibre ne sebeb? yoksa vezîrim diye gerçek,
sen kendini düstûr-ı mükerrem mi sanırsın?

ey müftehir-i devlet-i yek-rûze-i dünyâ,
dünyâ sana mahsûs u müsellem mi sanırsın?

hâlî ne zaman kaldı cihân ehl-i tama’dan,
sen zâtını bu âleme elzem mi sanırsın?

en ummadığın keşf eder esrâr-ı derûnun,
sen herkesi kör, âlemi sersem mi sanırsın?

bir gün gelecek sen de perîşân olacaksın,
ey gonca bu cem’iyyeti her-dem mi sanırsın?

nâ-merd olayım çarha eğer minnet edersem,
cevrinle senin ben keder etsem mi sanırsın?

allah’a tevekkül edenin yâveri hak’dır,
nâ-şâd gönül bir gün olur şâd olacakdır.

#ziyapasa #dehrigezsen #kalenderi


(5) YORUMLAR ( Yorum Ekle )

Gönderen: tuncer
deprem ihtimali - 2017 yılı içinde ülkemizde deprem olasılığı var mıdır?Varsa hangi şehirler risk altındadır?Saygılarımla Elif Hanım.
23 Temmuz 2017, Pazar, 16:35Gönderen: zaa
Yeniay - Son satırlar... Ateş üstüne ateş ediyor...
21 Temmuz 2017, Cuma, 16:10Gönderen: iliryaseven
yeni ayy gıcır gıcır - Can Elif... beni kucaklayan bu satırlardan kokun geliyor,her daim doğruları söyleyen kalemin baş tacı,bin temenna.
21 Temmuz 2017, Cuma, 13:27Gönderen: Nalan
Basliginda girisinde etkileyici. - evinizde, yaşadığınız alanda, imkanlarınız nispetince, kalbinize iyi gelecek olan/olanlarla keyifli anlar yaşayabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz. Ay koç 3 der.3.evde komediye döküp yayınlıyorum 😊Ellerine emeğine yüreğine saglikkk.Yine sözüm yetmez anlatmaya.Sevgiler kalbin en derininden ve saygılar.(Dip not bana bakma oğlak dolunayda en başta yazdığın gibiyim 😊 )
19 Temmuz 2017, Çarşamba, 18:51Gönderen: Ayse
Yeniay - Bu yeni ayı çok iyi anlamisim Yazılanların hepsine başladım 2 gün önce.
19 Temmuz 2017, Çarşamba, 16:52