Transit Satürn Yay Burcunda; Sýnýr Ötesi I
  


Transit Satürn Yay Burcunda; Sınır Ötesi I


Transit Satürn Yay Burcunda-  23 Aralık 2014- 20 Aralık 2017


hürriyetin afeti sınırları aşmaktır..

sınırları aşan sıfatlarını kaybeder...

müşarunilehy.1 beyit...(babam-Ali Toker)

23 Aralık 2014 tarihinde Satürn, Akrep burcundaki seyrinin ardından 20 Aralık 2017 tarihine kadar konaklayacağı Yay Burcuna geçiş yaptı. Bu geçiş 15 Haziran 2015 tarihinde Satürn’ ün Akrep Burcuna gerilemesi, burada bir süre daha kalmasının ardından, 18 Eylül 2015 tarihi itibariyle tamamen Yay Burcu alanına geçip 20 Aralık 2017 tarihine kadar devam edecek.

Ekim 2012- Aralık 2014 tarihleri arasında Akrep burcunda konaklayan Satürn/Zuhal yeryüzünü, yerle gök arasında olanları nasıl etkilemiş dilerseniz kısa bir özet geçelim.

Akrep dediğimiz an, Akrep'in yaşam sahnesi olan 8.evin dekorunu hatırlamamız gerekir, Yerin altı üstü karıştı, suç ve ceza nedir öğrendik, şu âlemde gizli bir şey olmayacağını, Settar olanın rahmeti istisna, korkularımızın nedenlerini, zaaflarımızı, irademizin yetersiz kaldığı yönlerini, kaybetmeyi ve kazancın nasıl korunacağını, ölüm gerçeğini, ölümün ne kadar yakın olduğunu, aldığımız nefesin dahi bir Rezzak olduğunu öğrendik. Güç savaşlarını, menfaat çatışmalarını, kimlerin fiyatı ne, kimler kendini neye satıyor ve kimlerin fiyatı yok, satın alınamaz öğrendik. Bizi neler satın alır neler alamaz, nelerimizi, hangi değerlerimizi kaybetmişiz nasıl bir fiyata ne karşılığında satmışız, ne almış ne bulmuşuz öğrendik. Yüzleştik, gördük. Satürn inşaatçı, akrep kabir, her birimiz kendi kabristanımıza uğradık, yokladık, yoklandık, eştik, eşelendik, eledik, elendik, helallik nedir, helal haram nedir, yaşadığımız nice şeylerle farkına vardık, acıdı bazen canımız, bazen acıtmak istedik birilerini, ayna tuttuk kabrimizden çıkıverdik yıllar sonra karşılarına, geçmişleriyle yüzleştirdik. Hepimiz birbirimizin büyümesine, tecrübelerine, hüzün ve sevinçlerine vesile değil miyiz? Hem baharına, hem de kışına, insan insanla sınanmıyor muydu, sınadık sınandık. Elbette GÖRENE yoksa KÖRE NE?

Korkularla inşa ettiğimiz yapıları, bizi tutsak eden, elimizi kolumuzu bağlayan bilinçaltımızda duran duvarları gördük.

Ve biz, Akrep ülkesi biz,  yükselenimize yerleşen Pluto ile katmerli Akrep olan biz, Derin yapılanmaların, stratejik oyunların, güç savaşlarının tarihimiz boyu cirit attığı ve tarih sonuna dek de böyle devam edecek olan biz, Satürn’ün Akrep geçişinde dünya gündeminde en bomba ülke idik.  Sanırım yeryüzünde, ülkemizin adını bilmeyen duymayan, siyasi figürlerimizi tanımayan kalmamıştır artık. İyi reklam olduk el âleme,  Mihenk Taşı Türkiye. Hizmetin Kime-Þefkat Tokadından Zecr Tokadına-Dönüşen Türkiye; Akrep-Yılan-Kartal

Satürn patronlar dünyası, otoriteler kadar işçi sınıfını da, meslek erbabı olanları da yönetir, Akrep alanında, en çok maden kazaları, toplu ölümler, acılar, yoksunlukları getirdi beraberinde. Bahanesiyle elbette. Tek başına muktedir değil.  

Biz halkın morali, eğlence anlayışı, eğitim sistemine dâhil olan nüfusu, sanat camiası, riskler, yatırımlar, sahnede tanınan popüler yüzler vb. Satürn 5.EV alanımızdan geçerken, halkın morali sıfıra indi, yatırımlardaki gizli pazarlıklar ortaya çıktı, eğitim sistemi bir karıştı, yeni düzenlemeler getirildi ve hala devam etmekte, sanat camiası artık siyasetin tamamen içine girdi, sanatçılardan kabz edilenler, linç edilenler, popüler isimlerden baş tacı edilenler, boykota tabi tutulunlar, ülke içinde eğlence anlayışının değişmesi, ironi- kara mizahın yükselişi, bi' el acayip durumlara şahit olduk.

Bireysel yine, kabına kacağına göre, kemâlatına göre, kem ahlatlığına göre, boşanma oranlarında yükseliş, boşanmalarda evliliklerin şirketleşmiş olduğu, mal-mülk ayrımları,  her türden ortaklıklarda çürük yapılar var ise testten geçmesi, bıçak sırtı durumlar,  neşterin değmesi kesip atmalar. Satürn Akrep’te bu alanlarda da teste tabi tuttu. E şu âlemin düzenleyici görevi ona verilmiş. Ders vermek ona, öğretmek ona verilmiş,  kal ya da geç fazla endişeye düşme. Biz insanız hepimiz tornadan çıkmış gibi aynı bilince sahip değiliz, iyi insan olabiliriz, ama zorlamamalı fazla kötülük de var fıtratımızda, mükemmel değiliz hani. Sadece şeriat kanuna göre, sana yapılan nispet kadar. Ve affetmek, bağışlamak daha iyisi olsa da, hepimiz bunu hazmedemeyebiliriz,  Satürn akrep, affetmek ile had bildirmek arasında zor olan bir dengeyi de kazandırdı bu süreçte bizlere. Ve bu geçişte en çok iyi/kötü, helal/haram, hak/hukuk, menfaat/güç, kaybetmek/kazanmak, gizlilik/ifşa, değer/değersizlik gibi kavramlar üzerine düşündük. Bir duruş, bir tuğla daha eklendi yapımıza ve şimdi Yay temalarında bilmem yapımızın hangi odasına, hangi bölümüne denk gelecek, girdik işte yeni sınıfımıza. İyi dersler Arkadaşlar.

Arşiv Link:  Satürn Akrep Geçişi (2012-2015) Mezarlardan Yükselen Bahar

“İlim bir nokta idi cahiller onu çoğalttı. “Hz. Ali (ra).(yani bize seslenmiş)

Cahilliği fazla çoğaltmadan, tadında bıraktığımız, arşivden alıp, değişmez manalarını bir daha ekleyelim alta.


Satürn’ün görevi, imtihandır, sabrın denenmesidir, öğretmendir, zamanın eğitmenidir, şer gelmeden hayrın kıymeti bilinmez, düzen sarsılmadan, iyi mi kötü mü olduğu anlaşılmaz. Yaşam, sonu ölüm olan bir yol, bu yolda giydiğin ayakkabıyı sen seçersin, beğeneni olur beğenmeyeni, yoluna taş döşeyeni olur, gül döşeyeni, Satürn tüm bunları gözler önüne serer, gerçekçi bir yaklaşımla canını yaka yaka, burnunu sürte sürte, gösterir sana, dayanma gücünü artırır. Taş döşeyenler de hayrınadır, İmtihan işte, ya alırsın dersini güzelce, verirsin geçer gidersin, ya da kalırsın orada ömür sonuna kadar bahtına lanet edersin. Bahtın senin adımlarından oluşur da, suçlayacak birilerini ararsın.”

 “Astrolojide Satürn( zuhal, sekendiz, kronos ) gezegeni Oğlak burcunun yöneticisi ve Kova burcunun (yardımcı) yöneticiliğini üstlenir. Terazi burcunda yücelir(21 derece), Koç burcunda gücünü yitirir. Yengeç ve Aslan burcunda zararlı konumdadır. Satürn  yedinci felek göğündedir, günü cumartesi, madeni kurşun, Yüce Yaratıcının esmalarından, El Kabid-El Mani, El Kuddus, El Vasi, El Âlim' e tekabül eder. Bu Esmaların tezahürlerini içinde barındırır, doğum anındaki etkiye göre bu esmalar düşükte olabilir yüksekte, her iki haliyle de dengelenmesi gerekir. Oğlak’ta Satürn’ün düzenleme, sağlam yapılar inşa etme, kontrollü hırs, Kova burcunda ise yüksek akıl, idrak gücü, ileri görüşlülük, icat yeteneği ve sayısal zekânın gücüne işaret eder. Satürn bir döngüsünü 29,5 senede tamamlar, burçlar kuşağında her bir burçta 2,5 sene kadar kalır Adını Roma Tarım yöneticisi Saturnus’dan almıştır. Mitolojik tasvirinde babası Uranüs’ü orağıyla hadım etmiştir. 

Satürn’ün +/- özellikleri:Kabz edilme, daralma, sıkışma, bunalma, elem keder, mutsuzluk, yargılanma, sorgulanma, içe dönme kapanma, yaşlanma, bıkkınlık, ağır gelen görevler, sorumluluk alma, ciddiyet, soğukluk, asabilik, düzen takıntısı, gelecek kaygısı, materyalist endişeler, çürükle sağlamın ayrışması. Zamanın geçmediği hissi, gündüzün kısalıp gecenin uzadıkça uzaması, kemik, eklemler, diş ve cilt, bedenin iskelet sistemi, feleğin çemberi, kaderin çarkı, imtihanların ekilenle paralel olması, yaşlı ebeveynler ve yaşlı insanlar, otorite kabul edilen kimseler işinde ustalaşmış dünyalılar, katı kurallar, hoş görgüsüzlük, kaba bir akıl, sığ bir zihniyet. Yoksulluk, sıkıntılı her türden dünyalık telaşe, ya süreci uzayan bir boşanma, ya da bir miras kavgası, ya hayatınıza lap diye giren birinin sizin üzerinizde hak iddia etmeye başlaması, baskıcı tutumu ve tüm düzeninizi iç ve dış âlemde yeniden yapılandırmaya çalışması, hani sevgiyle olur ise olur, ama bu daha farklı ben akıllıyım, sen aptal söylemleriyle kişiliğinizi eze eze, ego tatmini üzerine...

Olumlu yönlerinde ise, odaklanmış zihin, kontrollü gitme, adil bir görüş, korumaya alma, Transitlerle geçtiği her ev diliminde yaşam evleriyse yaşama yönelik, ilişki evleriyse ilişkilere yönelik, varlık evleriyse sahip olduklarınıza yönelik yoklayan sarsan, sarsaklaştıran, bildiğinizi bilmez yaptıran bir etki. Peki ya bu denli vahim mi, elbette değil, size ait olan hatalarınızla yüzleştirecektir, eksik bıraktığınız alanları yeniden gündeme getirecektir, düzelttiniz düzelttiniz ne ala, transit bitiminde mükâfatı da o denli büyük olacaktır. Her halükarda deneneceksinizdir kader denilen değişmezin ve ne denli kader karşısında aciz olduğumuzun gerçeğini bize gösterecektir.

Yaşam haritanızda doğduğunuz anda aldığınız ilk etkilerle kuracağı bağlantıların malefik ve benefik olması, yücelim, düşüş, zararlı, güçlü, kendi tabiatı, Satürn’ün derslerinden nasıl fayda sağlayacağımızı nasıl yumuşak geçiş yapacağımızı gösterecektir. Satürn’ün dersi, kişiyi eğitmek, yormak, sıkmak ama kemâle erdirmektir, ne ise kemâliniz O’ dur cemâliniz.

Satürn Yay Etkileri; Global ve Bireysel

Global manada Yay 9.ev; Uluslararası hukuk ve ticaret, Dış İşleri Bakanlığı, uzun yolculuk araçları, hava-kara-deniz ulaşımı, yükseköğrenim kurumları, dini kurumlar(Vatikan-D.İ.B.), dini liderler (Papa-Halife vs.) ve Profesörler, akademisyenler, yasal düzenlemeler, hayatımıza dâhil olacak yeni kurallar, Yeni keşifler, Yabancı olduğumuz hakkında hiçbir fikre sahip olmadığımız yepyeni konular, yaşam felsefeleri, tarzlar, göçmenler, umut yolculuğuna çıkanlar (kaçak), savaş yüzünden ülkesini geride bırakanlar, Uzayla ilgili konular (UFO-pulsar-insan dışı varlıklar), turizm, tarihi yapılar, kültürel alışverişler, dogmatik, fanatik, aşırı uçlarda ideolojiler ve kurbanlar, geleneksel yapılar, basın-yayın dünyası, felsefi ve bilimsel yeni düşünce sistemleri, mezhepler ve mezhep savaşlarının en yoğunu, yeni bir din-inanç sistemi, dünya ülkelerinin bir araya gelerek oluşturduğu sivillere destek örgütleri (BM-UNESCO-UNİCEF-Kızılhaç-Kızılay) vs.

Yay 9.ev temalarında 2017 sonuna kadar oluşacak gündem bu yukarıda belirtmiş olduğum alanlar üzerinden start verebilir. Gökyüzündeki an tablosuna göre, ay fazlarında bu gündem bu emir-iş-oluşlar yeryüzüne yağmur gibi inebilir ki, sanki bir kayma var hesaplarımızda, bizler 2 senedir bu etkileri yaşıyoruz zaten yeryüzünde, Satürn sanki Yay’da gibi, kayıp uçaklar/kazalar, dini figürlerin sarsılan otoriteleri, yeni keşifler, ulaşım uzun yolculuk seyahatlerinde büyük kazalar, fanatizm, din alt tabanlı çatışmalar, ah ne bileyim ben…! Þu son 2 senedir dünya gündeminde ne var ise daha bir yoğun, daha bir sert gündem mi bekliyor ne? Aman gerildim bi,  valla sizler yaz diye dediğiniz için yazıyorum bunları, işte bizimkisi gün tüketmek, hani tüketirken boş kalmamak, yoksa olanın da olmayanın da…  

Ve ülkemizin 6. Yaşam sahnesinde konaklayacak olan Satürn, bu alanlarla ilgili yeni düzenlemeleri düşüncelere getirecektir daha sonra eylem. Nedir 6.ev alanımız, sağlık, hizmet sektörü, işçiler, çalışma hayatı, sosyal güvenlik konuları, halkın günlük yaşam içindeki mücadelesi, güvenlikten sorumlu olanlar, hizmet alanıyla;  polis-jandarma-asker vs. bir şekilde ülkeye hizmeti olan iş kesimi, meslek eğitim kurumları, çiftçiler, gıda alanı, tarım, salgın hastalıklar, işçi sendikaları,  evet ülkemiz için bu alanlarda hareket bekleyebiliriz sanırım.

İşçi grevleri, boykotlar, iş hukukunda yeni düzenlemeler, işsizlik oranında artış diğer yandan boşalan kurumlar ve yeni alımlar, işe alımlardaki değişen sınav sistemleri vs. Tarım alanında faaliyet gösterenler için yeni düzenlemeler, Tarımda +/- gündem, gıda konusunda yeni düzenlemeler, kısıtlamalar, teftişlerin sıkılaşması bak bu iyi.  İlaç Endüstrisinde yeni gelişmeler, Hastalıklara ilişkin ciddi çalışmalar. Hastanelerle ilgili yeni düzenlemeler. Hayırlısı.

Ve şu salgın hastalık, virüs olayı açıkçası tedirgin etti biraz, her ne kadar olanın da olmayanın da desem de, Neptün/Balık virüsleri, deformasyona uğratan nedeni anlaşılamayan hastalıkları, bulaşıcı salgınları yeryüzüne şırınga eden bir etki, Yay/Satürn kontağıyla yapacağı açılar 6.ev halkın sağlığı alanı olunca hedefteki ülke gibiyiz adeta ki elbette yıldızlar sadece bizim üzerimizde değil tüm dünya geneli için, Satürn/Neptün kontağı tetikleneceği dilimler salgın bulaşıcı ne olduğu bilinmeyen ve hatta bir anda deliriuma sokan, bilinç kaybı yaşatan kitlesel moral bozucu hastalıklar adına ürkütücü biraz. E hayırlısı.

İlginç bir 2 sene bekliyor bizleri, Satürn sınır, Yay sınır ötesi, Satürn kurallar, Yay hem kuralların yazılı metni, hem de çiğneyeni, Satürn dar görüşlülük, mantık, Yay iyimserlik ve sezgiler, Satürn sabitlik, yerleşik düzen, Yay düzensiz değişken, yerinde duramayan uçarılık. Satürn katı kuralcı, Yay iyi yönüyle hoşgörü, Evet ilginç zamanlara girdik yine, her gün bir olay; e alıştık atraksiyona,

Velhasıl-ı kelâm; yazacak, anlatacak, sağlamasını yapacak, hani geleceğe istatistik katkımız olsun diye eklenecek nice şey var dağarcığımızda lakin Hz. Ali’nin sözünü tutalım çok bile uzattık, çoğalttık cahilliği, burada bitirelim. İkinci Bölümde, Satürn Yay geçişinin bireysel etkilerine Yaşam sahnelerinden devam edelim. Takip edenlerden bilen vardır, Transit Satürn’ün 6.eve kadar etkilerini, hani şu olsa da olur olmasa da dediğim kitap çalışmamdan buraya eklemiştim, diğer yaşam sahneleri ile 2.bölümde bir kolaj çalışması yapıp, İnşâ’Allah yayınlayacağım.

 

Sevgimle Kalın emi

Elif Hece Öztürk

10 Ocak 2015-Spartalucia Dolayları


astrolojistik@gmail.com


(6) YORUMLAR ( Yorum Ekle )

Gönderen: minik
Teşekkürler - Daha sık yazmanız dilegiyle ellerinize saglik .bakalim mevlam neyler neylerse güzel eyler
13 Ocak 2015, Salı, 23:20Gönderen: minik
Teşekkürler - Daha sık yazmanız dilegiyle ellerinize saglik .bakalim mevlam neyler neylerse güzel eyler
13 Ocak 2015, Salı, 23:37Gönderen: Ýlirya Seven
YAY BEEE!!!!!!!!!!!!! - Heyytttt açılalım dün akşam yeğenimin yükselenine bakıyordum,4 yaşında YAY!!!!!!!!!!yükseleni de yay çıktı o kadar tatlı ve kaçık ki anlatamam...annesi özelliklerini okurken burcunun hayretler etti,abla dediğin kadar varmış diye:))gelelim olanlara ve olacaklara ne diyelim Allah!!!!!diyorum...
11 Ocak 2015, Pazar, 23:32Gönderen: Gül
ikizler - İkizleri unutmayın ne olur:)
11 Ocak 2015, Pazar, 21:19Gönderen: Mervy
Satürn yay da - Aynen bende merakla bekliyorum. Yükselen terazi ay terazi akrep sınırında güneşi yay biriyim:)
11 Ocak 2015, Pazar, 20:26Gönderen: Yeþim
çoook teşekkür - Elif Hanım ikinci bölümü sabırsızlıkla bekliyorum. Burçları nasıl etkileyeceğine, daha çok yer verir misiniz? Yükselen Aslan-Güneş Yay-Ay Oğlak kadını, sınıftaki yerimi aldım, bekliyorum:p

iyi çalışmalar e'mi :P
11 Ocak 2015, Pazar, 18:36