Transit Satürn Etkileri (Arþiv)
  


Transit Satürn Etkileri (Arşiv)

 

"I know what it is to be young
Ben genç olmanın ne olduğunu biliyorum
But you don't  know what it is to be old
Fakat sen yaşlılığın ne olduğunu bilmezsin
Someday you'll be saying the same thing
Bir gün , sende aynı şeyleri söylüyor olacaksın "

 

Astrolojide Satürn( zuhal,sekendiz,kronos ) gezegeni Oğlak burcunun yöneticisi ve Kova burcunun (yardımcı) yöneticiliğini üstlenir. Terazi burcunda yücelir(21 derece), Koç burcunda gücünü yitirir. Yengeç ve Aslan burcunda zararlı konumdadır. Satürn  yedinci felek göğündedir, günü cumartesi, madeni kurşun, Yüce Yaratıcının esmalarından, El Kabid-El Mani, El Kuddus, El Vasi, El Âlim' e tekabül eder. Bu Esmaların tezahürlerini içinde barındırır, doğum anındaki etkiye göre bu esmalar düşükte olabilir yüksekte, her iki haliyle de dengelenmesi gerekir. Oğlak’ta Satürn’ün düzenleme, sağlam yapılar inşa etme, kontrollü hırs, Kova burcunda ise yüksek akıl, idrak gücü, ileri görüşlülük, icat yeteneği ve sayısal zekânın gücüne işaret eder. Satürn bir döngüsünü 29,5 senede tamamlar, burçlar kuşağında her bir burçta 2,5 sene kadar kalırAdını Roma Tarım yöneticisi Saturnus’dan almıştır. Mitolojik tasvirinde babası Uranüs’ü orağıyla hadım etmiştir.

 

 

Satürn’ün +/- özellikleri:Kabz edilme, daralma, sıkışma, bunalma, elem keder, mutsuzluk, yargılanma, sorgulanma, içe dönme kapanma, yaşlanma, bıkkınlık, ağır gelen görevler, sorumluluk alma, ciddiyet, soğukluk, asabilik, düzen takıntısı, gelecek kaygısı, materyalist endişeler, çürükle sağlamın ayrışması. Zamanın geçmediği hissi, gündüzün kısalıp gecenin uzadıkça uzaması, kemik, eklemler, diş ve cilt, bedenin iskelet sistemi, feleğin çemberi, kaderin çarkı, imtihanların ekilenle paralel olması, yaşlı ebeveynler ve yaşlı insanlar, otorite kabul edilen kimseler işinde ustalaşmış dünyalılar, katı kurallar, hoş görgüsüzlük, kaba bir akıl, sığ bir zihniyet. Yoksulluk, sıkıntılı her türden dünyalık telaşe, ya süreci uzayan bir boşanma, ya da bir miras kavgası, ya hayatınıza lap diye giren birinin sizin üzerinizde hak iddia etmeye başlaması, baskıcı tutumu ve tüm düzeninizi iç ve dış âlemde yeniden yapılandırmaya çalışması, hani sevgiyle olur ise olur, ama bu daha farklı ben akıllıyım, sen aptal söylemleriyle kişiliğinizi eze eze, ego tatmini üzerine...

 

Olumlu yönlerinde ise, odaklanmış zihin, kontrollü gitme, adil bir görüş, korumaya alma, Transitlerle geçtiği her ev diliminde yaşam evleriyse yaşama yönelik, ilişki evleriyse ilişkilere yönelik, varlık evleriyse sahip olduklarınıza yönelik yoklayan sarsan, sarsaklaştıran, bildiğinizi bilmez yaptıran bir etki. Peki ya bu denli vahim mi, elbette değil, size ait olan hatalarınızla yüzleştirecektir, eksik bıraktığınız alanları yeniden gündeme getirecektir, düzelttiniz düzelttiniz ne ala, transit bitiminde mükâfatı da o denli büyük olacaktır. Her halükarda deneneceksinizdir kader denilen değişmezin ve ne denli kader karşısında aciz olduğumuzun gerçeğini bize gösterecektir. Yaşam haritanızda doğduğunuz anda aldığınız ilk etkilerle kuracağı bağlantıların malefik ve benefik olması, yücelim, düşüş, zararlı, güçlü, kendi tabiatı, Satürn’ün derslerinden nasıl fayda sağlayacağımızı nasıl yumuşak geçiş yapacağımızı gösterecektir. Satürn’ün dersi, kişiyi eğitmek, yormak, sıkmak ama kemale erdirmektir, ne ise kemaliniz O’ dur cemaliniz.

 

 

 

 

“Yaşın kadar geçtim sevgiden, Her sevgi değildi böyle derinden, Önce heyecandan, sonra yaşlılıktan titriyor titriyor ellerim, ne olur kızma, genç değilim ki sevgilim”

 

 

Transit Satürn 1.Evden Geçerken;yorgunum, bitkinim, fiziksel olarak yaşlılık belirtilerim kendini göstermeye başladı (1.evden geçerken yaşınız kaç olursa olsun 17 de bir 37 de bir )saçlarımda beyazlar çoğalıyor ve dökülüyor, dişlerimde çürüme dökülme başladı, eklemlerim ağrıyor ve sürekli üşüyorum, sanki bir rüzgâr içimde ruhumda göğüs boşluğumda esiyor durmaksızın, utanmasam ağustos ayında kalın giysilerimle çıkacağım dışarı. Çevremdeki insan sayısı azalmaya başladı, hergün görmeye aşina olduğum yüzler bir şekilde yaşamımdan ya da çevremden uzaklaşmakta çıkmaktalar. An da var olan yaşamımı sorguluyorum ve geleceğe ait derin bir endişedeyim karamsarlıkla birleşmiş ve bana masal geliyor teskin ve teselli etmeye çalışan diller. Uyumak istemiyorum, uyuduğumda ise uyanmak istemiyorum, bedenimi yenilemem lazım, diyet yapmalıyım, sağlığımla ilgili sorunlar artmakta bir an evvel sağlık alanında düzenleme yapmam gerekiyor. Hayatımla ilgili düzenlemeler yapmalıyım. Yaşadığım evimle, bende olan biz adını verdiğimiz hayatıma dâhil olanlarla ilgili düzenlemeler. Ama hareket edemiyorum.

Natal güneş ve Ay üzerinden kavuşum/karşıt açı yaparken de aynı etkiyi verir.

Genel hava bu minvaldedir, doğum anınızdaki sahip olduğunuz kader yolunuz üzerinde hangi kavşakta ve hangi araçla yakınlık uzaklık ilişkisinde ise bu kendinize ve çevrenize sağlığınıza tüm yaşam alanınıza ilişkin yapacağınız düzenlemelerinde yönünü gösterecektir.

 

 

Transit Satürn 2.Evden Geçerken;çok çalışıyorum ama az kazanıyorum, sahip olduğum değerlerle ilgili sürekli endişe içindeyim, gelecek kaygım had safhada, umulmadık masraflar çıkıyor ve yetişmekte zorlanıyorum, yatırım yapmak istiyorum, bu yatırım daha çok emlak üzerine toprakla ilintili. Materyal dünya ile ilgili sorunlarım var ise Satürn beni sınava çekecektir, ağustos böceği ve karınca gibi. Yaş ve konuma göre madde ile tanışılacaktır Satürn bu evde kişiyi bu alanda eğitime tabi tutacaktır. Bir zaman şuursuzca savurduğu maddenin değerini kişi anlamaya başlayacaktır. Cimrilik getirisi olabilir ya da düzenlemeyi öğrenecektir hesaplı gidilmesi gerektiğini iktisadı öğrenecektir.

 

Transit Satürn 3.Evden Geçerken;konuşmalarımda ölçülü olmayı öğreniyorum, yakınlarımla kardeş ve komşularımla bir şekilde iletişimde olduğum kişilerle sorunlarım olabilir oluşabilir, eksik bıraktığım ve öğrenmekte inat ettiğim ne var ise Satürn bana öğretmek için üzerime gelecektir. Ve bildiğim her şey yetersiz ve ne kadar da tecrübesizim. Zorunlu seyahatlere çıkmam gerekebilir ve bu beni pek te memnun etmeyebilir çeşitli sorunlar yaşayabilirim yolculuklarımda. Astroloji, doğaüstü olaylar ilgimi çekebilir. Bu dönemde yeni yepyeni bir konuda öğrenme merakım artabilir, ilk adımını atabilirim ve sebatkâr olur isme o alanda uzmanlaşabilirim. Eğitim hayatında ise kişi bu transiti yaşadığı dönemlere denk geliyor ise bir şekilde çok çalışması nefes almadan eğitimine eğilmesi gerekecektir aksi takdirde Satürn bu dönemin ilk karesi olan 7,5 sene sonra kişiyi kontrole gelecektir nerede 6.evde nedir orası iş hayatı çalışma alanı günlük yaşam için gereksinimlerin kazanılması adına verilen mücadeleler. Sağlaması adına. Kitabımda geniş kapsamlı olarak değindim, buraya aktardığım özet.

 

Transit Satürn 4.Evden Geçerken;Olumlu ışıklar altında ise ve yaş konumda müsait ise, maddesel olarak durumunuz olsun ya da olmasın istatistiktir, kişiye bu transitte mülkiyet edindirebilir. Ev almak gibi, bir inşaata başlamak gibi, yaşanılan evi yeniden dekore etmek gibi. Bu da tedbiri gerektirir sıkıntıya düşebilirim. Ebeveynlerimle sorunlarım olabilir, aramızda çatışmalar çıkabilir bu çoğunlukla maddesel konulardadır. Anne/baba sağlık sorunları olur ve uzun süre bakmak ve hatta evimde ağırlayabilirim. Evliliğimde sıkıntılı bir süreç olabilir sorunun temeli ebeveynler olabilir, yuvamla ailemle ilgili ağır sorumluluklarım olabilir ve bu da beni hayattan keyif almayan sürekli şikâyet eden bir moda sokabilir. Sürekli çocukluk anılarımı hatırlarım ve bunlar hiçte iç açıcı şeyler değildir suçlayacak birini arayabilirim.
 

Transit Satürn 5.Evden Geçerken;Çocuklarımla ilgili ağır sorumluluklarım olabilir, onların geleceği adına çok fazla endişe duyabilirim (yaş ve konuma göre),kendimden yaşça büyük insanların hayranlığını kazanabilir ve hatta uzun soluklu bir ilişkiye adım atabilirim bu süreçte. Devam eden ilişkilerimde ise baskı altında hissederim kendimi ve bu da yaşam motivemi düşürür heyecanlarım sönebilir. Çocuk sahibi olmaktan bir şekilde ya çok korkarım ya da olmak için pek çok engeller çıkabilir karşıma. Sert etkiler altında isem yalnızlaşabilirim eğlenceden sosyal hayattan koparım(ben bu transite gelmeden çok şükür karşıt kutbu 11.evde koptum yalnızlaştım)bilinçaltım karşı cinse sevgimi göstermede ve vermede engel olur, fiziksel aktiviteler yaparken sakatlanabilirim (ya da hafif olsun kemik kırılma burkulma vb.)

 

 

Transit Satürn 6.Evden Geçerken;her zaman olduğundan daha fazla çalışmak zorunda bulabilirsiniz kendinizi, daha dikkatli ve kontrollü gitmeniz gerekecektir. Çalışma ortamınızda çeşitli sorunlar çıkabilir, olumlu ışıklarla attığınız tohum ve yaş konuma göre bir terfii gündeme getirebilir ve bu sizi çok zorlayacak sorumluluğunun artacağı bir görev olabilir, Satürn’ün zorlayarak sabırla deneyerek getirdiği her değişim aslında ödüldür bunu hiç unutmayalım. Zahmetsiz rahmet olmaz, Satürn zahmeti ve akabinde rahmeti getirir, görmek ayrı bakmak ayrı. Gündelik yaşamın mücadelesi ağırlaşabilir, çok fazla çalışmaktan dolayı sağlığınızı bozabilirsiniz. Safra kesesi taşlarını ve bedenin ürettiği diğer taşları Satürn yönetir bir şekilde bu konularda sağlığımız bozulabilir.(yerleştiği burç ve niteliğine göre sağlık sorunlarının nerelerden geleceğini görebiliriz)

 

 

Satürn en zor devresini 12.ev 1.ev ve 2.evden geçerken gösterir buna saklı süreç deriz. Bu dönemde olaylara müdahaleniz fazla olmaz, akıl idrak azalır, bir yalnızlaşma içe dönme soğuğu ruhunuza kadar hissedersiniz.12.ev geçişinde evinizin perdelerini dahi açmak istemez gün ışığını görmekten kaçınırsınız.1.evden geçerken ne kadar sıkıcı bunaltıcı insan var ise bir b ir hayatınıza girmeye başlar yaşlı insanlarla vakit geçirmekten daha çok hoşlanırsınız. Bu yaşamınıza dâhil olan insanlar bir şekilde sizi eğitecek gözünüzü acıyla açacak insanlardır. Âmâ fazla da uzatmayın zemin sağlam değil ve önceki tohumlarınız defolu ise bununda idrakine varmış iseniz sizi hasta edecek değil sizi siz olduğunuz için anlayacak sizin düzeninize karışmayacak olduğu gibi kabullenecek insanlara çekilin zira bazı şeyler fıtratı gereğidir insanın ve diğer bir insanın müdahalesi iyilik adına dahi olsa sizi daha da yoracaktır. Herkes kendi çöpünü görmeli.

 

Satürn geçişlerinden yaşamımız adına tedbir almak için diğer yaşam alanına geçmeden önünüzü görmeye çalışın. Bu zamandaki huzursuzlukların hemen hemen kaynağı satürnyenliğimizdendir, materyalist bir yapı, kuru ve soğuk bir duruş, sürekli gelecek kaygısı. Unutmayalım ki rızıklarımız tayin edilmiştir ezelden bu elbette ki tembellik yapmak değildir gökten zembille de inmez soframıza hiçbir şey, sadece tedbirli gidelim çabamızı gösterelim ama tevekkülü unutmayalım. Satürn’ün diğer gezegenlerle kurduğu açı korelasyonuna göre bu mükâfat zamanı da olabilir, ceza zamanıda, Satürn etkisi hasattır sağlamasıda bu ötesi pekte mühim değil. Her 7,5 senede bir yoklayacağını unutmayalım. Evliliklerde bile en kritik zaman bu dönemlere gelir.

 

 

Daha evvel kaleme aldığım makalemi pekiştirmesi adına isterseniz okuyun bi emi.

http://astrolojistik.blogcu.com/30-saturn-otesi/6326226

 

Devamı olsa da olur olmasa da olur kitabımda, hiç önemli değil olup olmaması.

 

 

Sevgimle kalın emi

Elif Hece Öztürk /Ankara - 25 Mayıs 2011

 

 

öylesine bir not:Dayan gözümün nuru,Kavuşacağız elbet bir bağ bozumu,kıran kırana bu hayat
                         Yaşayacağız boynumuzun borcu(S.Aksu/Kıran Kırana)

ben ki acı çekmenin en kibarını bilirim,ben ki mum gibi içime içime eririm unutma...!

 

 

*Makalemize ilham olan tablo Sevgili Ressam Bilal Geniş Beyefendiye aittir. Kendisi beğeniyle takip ettiğim bir ressamımızdır.

"10 Eylül 1954 te Cuma günü resimde görülen ortadaki evde dünyaya geldi. Bu minik köyden dünya çapında bir sanatçı doğacağını kimse tahmin edemedi. Sanatçının 50x60 ebatlarında tuval üstüne yağlı boya olarak 1998 de çizdiği tablo kendi köyüne air çizdiği bir tablo olup kendi kolleksiyonunda bulunmaktadır."

 

Satürn Hakkında Özet Teknik Bilgi:Güneş sisteminde güneşe uzaklığına göre 6.gezegendir. Jüpiter’den sonra büyük 2.ci gezegendir, Yapısı hidrojen ve helyumdan oluşmuştur ve Satürn’ün en dikkat çeken özelliği halkalarıdır. Þimdiye dek bilinen 17 adet uydusu vardır.

Güneşe uzaklığı: 1343 1425.5 1509 Mio km

Yörüngesel dış merkezlilik: 0.056

Yörüngesel eğiklik: 2.50

Eksensel eğiklik: 26.40

Çap: 120.500 km

Kurtulma hızı: 35.4 km/sn

Kütle: 95 (Yer = 1)

Hacim: 744 (Yer = 1)

Yoğunluk: 0.7 (su =1)

En yüksek kadir: 0.3

Dolanım süresi: 29.5 yıl

Eksensel dönme: 10 s 14 dk

Kavuşum dönemi: 378.1 gün

* daha da detaylı kendiniz araştırabilirsiniz*(0) YORUMLAR ( Yorum Ekle )